Lechici Zielonka
KLUB LECHITÓW
Lechici Zielonka


Linki
Bieganie
KB Gymnasion
maratonczyk.pl
Maratony Polskie
OTK Rzeźnik
więcej ...
 

540789

« Lechici Zielonka ^
Czterdziestolecie

Chciałoby się zaśpiewać słowa piosenki "40 lat minęło jak jeden dzień ...", ale LECHICI spędzili na wspólnym bieganiu nie tylko dni, ale i noce. Bo jak nazwać wspólne ranne bieganie o godz. 5.00 o tytuł "Najtwardszego Członka", czy wspólny występ w 10 osobowej sztafecie w biegu dobowym w Poznaniu?
A jednak coś tych ludzi łączy, gdyż w dniu 13 maja 2017 roku znów spotkali się, może nie aż w tak licznym gronie (niektórzy odeszli na wieczne bieganie), aby uczcić swój jubileusz - 40-to lecie.

Dziesięć lat temu biegano 30 km indywidualnie, pięć lat temu były to pięcioosobowe sztafety na dystansie 35 km (pętla zmian 2,5 km - "pętelka p. Jurka"). Tym razem, na 40-to lecie, wymyślono całkowicie nietypową rywalizację. Padła propozycja biegania całą dobę ? indywidualnie PATKA (rekordzistka świata), a LECHICI bieg sztafetowy. Jednak ubiegłoroczna, pierwotna propozycja "założycieli" (Nr 1 - Rychu, Nr 2 - Mundek, Nr 4 - Druciak, Nr 5 - Wujek) i Nr 6 - Pilota została zmodyfikowana i ostatecznie po konsultacji z pozostałymi "organizatorami" obchodów jubileuszu, nabrała całkowicie innego wymiaru.

Aby "nie męczyć" Patki oraz z powodu coraz mniejszych możliwości biegowych pozostałych wiekowych członków Klubu, powrócono do idei sztafety. "Założyciele" z Pilotem postanowili przebiec w sztafecie 40 km. Podjęte postanowienie wcielono w życie i tak Założyciele oraz członkowie Klubu stanęli do rywalizacji na wymierzonej i atestowanej przez BOP-a pętli. Mieli do pokonania 26 pętli, a inni mogli im towarzyszyć w tej rywalizacji, zgodnie z ostatnim pkt. Statutu, indywidualnie i w sztafetach. Założyciele rozpoczęli "występy" o godzinę wcześniej, tak aby z pozostałymi sztafetami ukończyć bieg mniej więcej o tej samej godzinie.

Jako pałeczkę do zmian przyjęto historyczne szarfy, w kolorze białym dla założycieli i w czerwonym dla pozostałych ekip, z "Biegów od Ratusza do Ratusza" na dystansie 102 km z Zielonej Góry do Cottbus, gdzie LECHICI wystawiali czasami nawet dwie drużyny. Dla upamiętnienia Ani, która niedawno od nas odeszła na szarfach pojawiła się charakterystyczna krepa z dodatkiem pomarańczowej wstążki (ulubionego koloru Ani). Rywalizacja nie była jednak najważniejsza, chociaż dla młodych adeptów biegania (najmłodszy startujący miał 6 lat) niekoniecznie. Póżniej, po wspólnym okrążeniu Osiedla WITU-ś odbyła się biesiada na Polu Poziomkowym będąca okazją do wspomnień, konsumpcji flaków, żurku (wyroby dwóch El), okazałych tortów (wytwór Justyny) i nie tylko.

Z okazji okrągłej rocznicy Burmistrz Miasta Zielonka wręczył na ręce Rycha (od nie jakiegoś czasu nie chce mieć ksywy Prezes) list pochwalny.Tydzień później odbyła się 50-siątka Krzyśka - jedna z najważniejszych imprez LECHITÓW, gdzie jubilat, 50-cio latek, aby dostąpić zaszczytu/miana "Starszego Pana" stawia "krzynkę" i biega 50 km (jak mógłby być inny lepszy termin, przecież 50 powinno być po 40)

O skromności imprezy, która przeszła do historii, niech świadczą zdjęcia. tekst: Bogdan Piątek
 
^ © 2005-2017 Konroz & Barozyck ^